Kesk Portugal ringreis Monsaraz ja Evora piirkonnas. Reisiblogis on kirjas ka ratsutamisest Mourao linna lähiste järgi ääres. Teiselpool Maakera reisikirjad Portugali ringreisist.

Monsaraz, Evora, Beja ja muud piirkonnad Portugali Alentejo maakonnas

Mulle on reisidel alati meeldinud need maapiirkonnad, kus laiuvad põllud, mäed, maalilised vaated, ümberringi on vaikus ja külade rahulik melu. Monsaraz sai meie Portugali ringreisil valitud hästi teadlikult. See oligi teine ööbimiskoht peale seda kui lõunapoolt ära tulime peale 5-päevast seiklust.

 

 

Aga jah, selles videokeses saabki näha Monsaraz piirkonda, Evora imekaunist linna, idüllilist ratsaretke Mourão linna lähistel asuva järve ääres mõnusa piknikuga. Eks sinna vahele jäi ka palju muid ägedaid kohti, mis kõik videosse alati ei mahu.

Ratsaretk Mourão järve ääres

See oli täiesti juhuslik, et me hobuste selga sattusime. Juhtus nii, et linnas jalutades juhsulikult jäi turismikeskuse juures kätte üks lipik, kus oli kirjas, et on võimalik ratsutada vabas looduses. Ja nii siis saigi otsustatud, et helistame, kirjutame ja uurime, kuidas see täpsemalt toimub.

Kusjuures, välismaal helistamisega on selline lugu, et võõra suunakoodiga numbritele kohalikud eriti ei vasta. Enda pealegi mõeldes, ma ju ei vasta kõnedele, mis algavad suvaliste riigikoodidega nagu +478 jne. Seega ka välismaal, kui kellelegi helistada ja ta näeb, et suunakood on +372 ja see tuleb kuskilt kahtlasest kohast nimega Estonia, siis lihtsalt ei vastata. Nii oli ka ratsaretke korraldajaga, kõnedele ei vastanud keegi, ja seetõttu oleksimegi peaaegu loobunud. Siis aga kirjutasime, kohe vastati, kohe saime jutule, siis juba helistasime ka üle ja kõik sai korda.

Järgmisel päeval oligi nii, et korraldaja andis meile kindlad koordinaadid ja palus, et me tuleksime täpsel kellaajal sinna kohta, milleks oligi see suur järv. Ja sinna toodi suure haagisega 3 hobust. Ehk kaks meile ja ühel ratsutas omanik ise. Kusjuures, tuli välja, et tegemist on perekonnaga, kes ongi läbi põlvede tegelenud hobuste aretamisega ning tegelenud tublisti ratsaspordiga ning selliseid tuure ja showsid teevad nad lisaraha teenimise eesmärgil.

Kusjuures saime ka just siin ratsaretkel teada, et tegemist ei olegi mitte suure järvega, vaid paisutatud alaga, kus kunagi voolas lihtsalt jõgi ning ümberringi olid tavalised kuivad nõlvad.

Ca 2 tundi kestva retke lõpetuseks saime ka mõnusa piknikukorvi, koos heade sinkide, juustude, värske apelsinimahla ja kohaliku veiniga.

Pisike linnamüüriga ümbritsetud Monsaraz

Pisike linnamüüriga ümbritsetud keskaegne Monsaraz kõrgub Guadiana jõe kohal Hispaania piiri ääres. Hispaania asub siit tõepoolest kiviviske kaugusel. Tänapäeval mahajäetud külake oli enam tuntud endistel aegadel. Linnuse tornist avaneb suurepärane vaade igasse ilmakaarde ning selle jalamil asub garnisoni hoov, kus tänapäeval peetakse härjavõitlusi.

Monsaraz linnast ca 16 km läände, endise demarkeeritud veinipiirkonna südames asub viinamarjaistandustest ümbritsetud Reguengos de Monsaraz.

Monsaraz lähedal leidub hulgaliselt silmapaistvaid megaliite, ehk suuri piklikuid kive, mis on osavalt tahutud ja teadlikult püsti asetatud, tihtipeale mingisuguses kindlas asetuses.

Siin piirkonnas ööbisime ühes imekaunis kohas, mis asus täpselt Monsaraz mägilinna jalamil. Majutuseks oli täpsemalt
Vila Planicie. Väga mõnus, autentne koht. Milline ilus vaade ööbimiskoha basseini äärest igal hilisõhtul sellele kuuvalgusega kaetud linnusele. Peab ütlema, et see oli üks mu lemmikuid kohti kogu Portugalis.

Selles külas oli ka üks superhea restoran (SEM-FIM Restaurante), mis oli ümberehitatud kunagisest oliivitehasest. Tõesti super ja teistsugune elamus (https://www.sem-fim.com/). Muidugi nii head kaheksajala rooga nagu ma sain Monsaraz müüride vahel asuvas restoranis nimega Taverna Os Templários. See oli lihtsalt võrratu. Mul on sellest ka pilt täitsa olemas. Ja see vaade sealt restorani terrassilt. Lihtsalt nii palju häid elamusi oli Monsaraz, et kui ma Portugalile mõtlen, siis mulle tuleb see koht hästi meelde.

Kui ma selliseid pikemaid retki planeerin, siis ma proovin alati ühe osa reisist veeta linnamelust eemal, kuskilt maapiirkonnas. See annab reisile nii palju juurde lihtsalt.

Alentejo pealinn Beja

See linnake sai juba Julius Caesari ajal piirkonna pealinnaks. Beja kitsaste ning sageli munakivisillutistega tänavatega vanalinn ulatub kagus asuvast linnusetornist kuni Sao Francisco kloostrini, millest praegu on tehtud imekaunis majutus. Kusjuures Portugalis nimetatakse selliseid ajaloolistest hoonetest loodud ööbimiskohti nimega pousada. Ühes sellises pousadas me ööbisime Lissaboni lähistel, kus suvepalee kellatorni hoonest oli tehtud hotell.

Hurmav müüriga ümbritsetud linn Evora

Linn tõusis esile Rooma ajal ning oli terve keskaja õppimise ja kunstide keskusena õitsval järjel. Ka see linn kuulub UNESCO pärandi nimekirja, nagu paljud muud kohad Portugalis.

Eriti efektselt mõjus vanalinna ühe platsi keskel asuv Rooma Tempel. Usutavasti on see 2. või 3. saj pKr püstitatud tempel pühendatud jahijumalanna Dianale. Tempel oli enne, kui see 1870. a päästeti, kasutusel relvalao, teatri ja tapamajana.

Evora religioosne pühendumine peegeldub kirikute rohkuses ja mitmekesisuses – linnas on enam kui 20 kirikut ja kloostrit. Kusjuures on seal ka üks üsna kõhe luukabel, ehk kabel, kus kõik seinad, sambad ja laed on ehitatud inimeste luudest ja koljudest. Seda soovitas meil külastada üks kohalik, kes ütleski, et kui tahate midagi kõhedat aga meeldejäävat kogeda, siis heitke pilk peale.

Väiksed külad ja linnad näitavad Portugali ehedust

Miks on tore külastada neid väikseid mägikülasid ja hääbunud kuulsusega linnu ongi just see, et sealt saab teada, mis on see päris Portugal. Tihtipeale just need linnad ja külad räägivad rohkem ajalugu alates Rooma ajast peale. Eriti põnevad on need kohad, mis kunagi on olnud tähtsad keskused, sadamalinnad või olulised kindlused, kuid ajapikku hääbunud ning jätnud endast alles kunagisest rikkusest kõneleva arhitektuuri.

 

Lõuna Portugali reisist meenutasin eelmises reisiblogis siin.

0 replies

Jäta oma kommentaar siia

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga