Havana Kuuba värviline ja kirev reis. Teiselpool Maakera reisiblogi, ringreis Kuubal, reisikirjad ja muljed.

KUUBA: Seiklused pealinnas Havana

Kuuba on vähemasti minu mõtetes olnud pikemat aega üks ihaldusväärne sihtkoht. Kindlasti kõik teavad Kuuba kohta ühte ja teist, selle riigi poliitilisest olukorrast, et seal tehakse maailma parimaid sigareid, linnad kihavad muusikast, rumm voolab ojadena. Kuubal on aeg seisma jäänud. Ja seda tänaseni. Ma natuke isegi kartsin, et USA ja Kuuba suhete leebumise tõttu on viimastel aastatel seda ehedust vähemaks jäänud ning turistid linna ära rikkunud. Aga ei, siiani on ehedus jäänud. Kes mäletab olukorda Eestis enne 90ndaid, siis nostalgia mõttes on Kuuba hea koht, kuhu minna.

Ja nii me pool aastat tagasi sõpradega arutasimegi, et mis võiks olla selline põnev sihtkoht. Ja kuidagi läks jutt Kuuba peale, kuni lõpuks arenes väga konkreetne plaan ja parim reisiseltskond, kellega ma siiani kunagi reisil olen olnud. Reisikogemus oli lihtsalt võrratu, kõik oli lihtsalt uskumatult lahe. Meie esimeseks sihtkohaks oli Havana, Kuuba pealinn. Kahtlemata väga põnev koht. Havana seiklused võtabki kokku järgnev video. Head vaatamist!

 

2-nädalane ringreis Kuubal

Kuuba 2 nädalat planeerisime sisustada väikese ringsõiduga. See on selline üsna tüüpiline valik sihtkohtadest, kui sul on 2 nädalat aega. Ehk alustatakse ikka pealinnast, seejärel suuremad loodusesõbrad ja sigari austajad suunduvad Vinalesesse. Trinidad on samuti kohustuslik. Ja siis on valik, kas minna ülikaunisse Cayo Santa Mariasse või kõige populaarsemasse ja ameerika turistidest pungil Varadero kuurorti. Meie igaljuhul otsustasime Cayo Santa Maria kasuks. Kõikidest teistest sihtkohtadest tuleb juttu lähemalt järgmistes postitustes.

Pikalt ma siin proovin mitte kirjutada. Pigem tahaksin oma postitustega emotsiooni üle anda, mitte raamatut ümber kirjutada. Siit kaardilt näeb siis meie üleüldist plaani.

 

Aeg seisab Kuubas endiselt

Ma oletasin, et vanu ameerika autosid ja nõukaaja romusid on linnapildis oluliselt vähem. Tegelikkus on aga see, et need autod on siiani peamised liiklusvahendid. Üliharva sõidab mõni uuemat sorti jaapani auto mööda.

Havana arhitektuur on ülimalt rikas, kirev, värvline ja mitmekesine, hästi lagunenud ja isegi räämas. See annab aimduse sellest, kui rikas riik Kuuba kunagi oli, kui suhted USAga olid veel head. Veider on Havanas käia. Selline tunne, nagu käiks iidses linnas, mis on vihmast, tuulest, päikesest räsitud, jäetud lihtsalt looduse hooleks, tihtipeale näeb maju, millel pole aknaid ees, millel alles vaid fassaadid ja sees kasvavad puud. Aga muidugi toimub ka vähene restaureerimine siin ja seal.

 

Mida Havanas teha?

Ööbisime oma 4 ööd äärmiselt coolis penthouse-is otse mere ääres, ehk Malecón-i ääres. Kolmetoaline suur ja avar korter asus 15ndal korrusel. Suurest toast oli ligipääs katusele, kus laiutas uhke bassein. Ei oleks osanud rohkemat soovidagi. Lusti ja naeru jagus igaks päevaks.

Suureks abiks oli kindlasti Lonely Planeti raamat, kus on väga palju kasulikku infot. Eks siis on sinu enda valik, kas käid ringi omapead või võtad raamatu soovitusi kuulda.

Poodide ja söömisega on Havanas ja üleüldiselt Kuubal üsna nukker seis. Supermarketeid kui selliseid pole. Kui mõni pood ka on, siis on väga piiratud valik. Raha väljavõtmine pangaautomaadist samuti üsna piiratud. Saab võtta maksimaalselt 150 CUC-i (kohalik turistivaluuta ja võrdne 1 euroga) korraga ja päevas 2 korda. Ehk siis ühe kaardiga saab 300 CUC-i välja võtta vaid. Üsna tüütu.

Süüa saab siis restoranides. Ja siin soovitan kindlasti raamatut sirvida ja soovitusi kuulda võtta. Üsna tüüpiline Kuubal on see, et hinna ja kvaliteedi suhe ei pea paika. Üheks lemmikuks kohaks meie reisiseltskonnale kujunes Rootsi päritolu Casa Miglis. Hea toit, mõislik hind. Mitmes kohas kogesime kallist hinda, aga ülimagedat ja kuiva toitu. Soola ja pipraga ei oska kuubakad justkui ümber käia.

Loomulikult kohustuslikud vaatamisväärsused sai läbi käidud. Ega seal suurt midagi pole, majad, monumendid, kindlused, autod, muuseumid jms. Üheks põnevaks vahepalaks oli südaöine autosõit Malecón-i ääres. Videos on näha, kuidas kõva tuul suured lained üle neljarealise autotee viib. Mind küll isiklikult autos polnud, aga hulljulged sõbrad tegid selle triki ära.

 

Müüdid Kuuba faktide kohta

Kuuba kohta on kindlasti igasuguseid eelarvamusi ja erinevaid reisikogemusi. Võiksin siia 40 lehekülge kirjutada, aga see ei ole selle postituse mõte. Kogu info Kuuba kohta saab heast raamatust, mida juba ka soovitasin: Lonely Planeti raamat. Sellest täitsa piisab. Lisaks on hea mõnest portaalist ka lisa lugeda, mis ei ole eriti ammused postitused muidugi. Kuubal tõesti on ostlemisega keeruline, raha vahetus ja automaadist väljavõtmine samuti ebamugav. Aga see kõik ei ole võimatu nagu mõned mainivad. See kõik on müüt, et kehtib vaid VISA kaart ja MasterCardiga pole midagi teha. Et automaadist ei saa üldse midagi välja võtta. Neid müüte on veel muidugi. Tõsi on aga see, et söögielamust Kuubal ei saa. Ei ole ka Statoili või R-Kioski laadseid kohti, kust võiks nälja kustutaiseks mõne snäki osta.

Kõige parem ikka ise kohal ära käia. Havana võtab üldiselt hästi Kuuba kokku. Näitab selle kontrastsust. Tõesti, Kuuba on äärmiselt kontrastne riik. Emotsioonid võivad kõikuda ühest äärest teise. Linnapilt on nii kirev, et võiks rahulikult hea fotokaameraga Havana tänavatel ringi jalutada ja lihtsalt pildistada. Havana jättis sügava mulje. Midagi hoopis teistsugust, kus olen siiani käinud. Pane end valmis. Siin ei ole asjad kergesti kättesaadavad. Aga inimesed on äärmiselt sõbralikud ja abivalmid. Nendega suhtlemiseks pead oskama aga natukenegi Hispaania keelt, sest inglise keelega pole siin midagi teha. Meie seltkonnas õnneks oli Mari, kes vuristas hispaania keelt nagu kohalik.

 

0 replies

Jäta oma kommentaar siia

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga